Blog

Author: umutacar42Views: 549 | Comments: 0 | Date: 20 Feb 2014 22:49
Erken Rezervasyon Adına Ne Varsa Burada Derledik.
Erken Rezervasyon
Turizm sektörüne adeta can simidi gibi yetişen Erken Rezervasyon sisteminin derinlemesine analizini yapalım dedik. Erken rezervasyon sistemi ülkemize geç gelmiş olasa da geçen zamanda oldukça bilinir ve popüler olmuş durumda. Turizm acentaları ve Oteller içinde, ölü sezon olarak tabir edilen kış döneminde nakit akışı sağlaması nedeni ile, aynı şekilde tatil planı yapan yerli tatilciler içinde yabancı turistler ile aynı hatta daha uygun fiyata rezervasyon yapma olanağı sunmasından ötürü sektörün lokomotifi olmaya uzun yıllar devam edeceği su götürmez gibi duruyor.
Peki Bu Erken Rezervasyon Denen Şey Nedir?
Erken rezervasyon ilkbahar aylarında yazın yapılacak tatilin tutarının peşin ödenmesiyle birlikte uygun fiyatlara tatil rezervasyonlarının yapılmasıdır. Kısacası ön ödemeli rezervasyon sistemine "erken rezervasyon denir." (Unutmadan ekleyelim, erken rezervasyon ülkemize ziyarete gelen turistler tarafından çok yoğun olarak kullanılmaktadır. Bazen duyduğumuz yabancılar bizden daha ucuza tatil yapıyor sözü ise buradan kaynaklanıyor.)
Erken Rezervasyon Nereden Çıktı Hayatımıza Nasıl Girdi?
Kültür ve Turizm Bakanlığı ve turizm piyasasının canlanması için 5 sene önce yaşama geçirilen erken rezervasyon, günümüzde neredeyse tüm otellerin katıldığı devasa bir kampanya ağına dönüşmüştür. Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından görsel ve yazılı medyada "Tatil Herkesin Hakkı" ve "Erken Rezervasyon Şenliği " adı altından düzenlenen tanıtım kampanyaları ile Türk tatilcilere erken rezervasyon anlatılmaya ve sevdirilmeye çalışılmıştır. Günümüzdeki verilere bakacak olursak kampanyanın son derece etkili ve isabetli olduğunu görebiliriz.
Erken Rezervasyon Dönemleri
3 Dönem olarak karışımıza çıkan erken rezervasyon dönemlerinde en uygun fiyat doğal olarak en erken yapılan rezervasyonlar ile elde ediliyor. Yaz aylarına yaklaştıkça fiyatlarda aynı paralelde artışa geçiyor. Kasım ayı sonu ile başlayan dönem mart ayının ortalarında bitmiş oluyor.
1. Erken rezervasyon dönemi 2. Erken rezervasyon dönemi 3. Erken rezervasyon dönemi
Bu Yıl Tercih Edilen Tatil Seçenekleri Şöyle;
Yurt dışına çıkan tatilcilerin genellikle ilk tercihleri, Akdeniz ikliminin hakim olmasından ve tarihin yaşayan birer mirası olan Hiç şüphesizki İtalya oluyor.Orta Avrupa'da Budapeşte, Viyana, Prag, Balkanlar'da ise tarihi bağımız olan Hırvatistan, Bosna Hersek ve Makedonya ayrıca İspanya, Madrid'i içeren Endülüs turları, ayrıca Uzak doğu'da Bangkok, Pataya gibi turlar satılıyor. Uzak doğu tercihi genellikle balayı çiftleri tarafından tercih ediliyor. Ayrıca Volga Nehri üzerinde yapılan turlar da rağbet gören turlar arasında bulunuyor. Bu tercihler genelde her yıl bu paralelde gidiyor. Biraz gelenekçi olmamızın da sanırız tercihlerimize etkisi var. Yurt içi rezervasyonlarda ise ilk tercih tabi ki Akdeniz ve haliyle Antalya oluyor. Dünya'nın 5 yıldızlı otel cenneti olarak tabir edilen Antalya'yı diğer akdeniz şehirleri takip ediyor, ayrıca Ege bölgesi ve son günlerde popüler olan kültür turları alıyor, son yıllardaki Karedeniz bölgesinin turizm yatırımlarını arttırmasıyla birlikte Karadeniz bölgesi'de artık turizm bölgesi olarak anılmaya başlandı.
Tatil Paketlerinin Yarısı Erkenden Satılıyor!
Erken rezervasyonda otel kapasitelerinin yüzde 40'ı doluyor ancak bu sene rakamın yüzde 50'ye kadar çıkması bekleniyor.
Erken Rezervasyon
You must be logged in to post comments!